Speciálně-pedagogické centrum Rukavička při Mateřské škole, Speciální základní škole a Praktické škole v Hradci Králové je školské poradenské zařízení, které bezplatně poskytuje poradenské služby dětem, žákům a studentům s mentálním postižením a/nebo poruchami autistického spektra. V SPC pracují psychologové (odkaz), speciální pedagogové (odkaz), krajská koordinátorka pro poruchy autistického spektra (odkaz) a sociální pracovník (odkaz).
Kdo se u nás může objednat?
SPC poskytuje služby klientům, u nichž již proběhla diagnostika. Poruchy autistického spektra může diagnostikovat výhradně odborník z oboru psychiatrie nebo klinické psychologie, na našem pracovišti prvotní diagnostiku neprovádíme. Mentální postižení může diagnostikovat také psycholog z oblasti poradenství (např. v pedagogicko-psychologické poradně nebo speciálně-pedagogickém centru zaměřeném na jiné postižení). Nepřijímáme do péče děti s pouhým podezřením na mentální postižení, v takovém případě se obracejte na Pedagogicko-psychologickou poradnu.
Jak se objednat?
Pokud bylo u vašeho dítěte diagnostikováno mentální postižení a/nebo porucha autistického spektra, zavolejte na telefonní číslo +420 495 514 681 nebo +420 725 864 891. Můžete použít též e-mailovou adresu specialnicentrum@seznam.cz. Sociální pracovník sepíše žádost o poskytnutí poradenské služby, vyžádá si potřebnou dokumentaci, a jakmile budou všechny podklady připravené, budou vás pracovníci SPC kontaktovat ohledně dohodnutí termínu vyšetření.
Jak probíhá návštěva v SPC?
Každá návštěva v SPC obnáší vždy úvodní rozhovor se zákonným zástupcem dítěte (s výjimkou plnoletých klientů, kteří mohou přijít sami), při první návštěvě je také sepsána osobní anamnéza dítěte. Následuje psychologické a/nebo speciálně-pedagogické vyšetření dítěte a posléze opět rozhovor se zákonným zástupcem, během nějž vás budeme informovat o výsledcích vyšetření a domluvíme se na dalším postupu. Jedna část vyšetření trvá zpravidla asi 2 hodiny, při komplexním vyšetření je tedy třeba počítat s celým dopolednem (s přestávkami). U dětí předškolního věku či dětí s výraznými adaptačními obtížemi často první návštěvy probíhají formou volné hry a pozorování v naší herně, aby si děti nejprve zvykly na prostředí.
Co si vzít s sebou?
K vyšetření přineste nejnovější lékařské zprávy týkající se oblastí, které ovlivňují školní výkony dítěte (např. zprávy psychiatra, neurologa, očního lékaře apod.), popřípadě zprávy z vyšetření u psychologa nebo z jiného poradenského zařízení (abychom zbytečně dvakrát neopakovali podobné vyšetření). Dále je vhodné vzít pro dítě pití a malou svačinu, u školních dětí také školní sešity a psací potřeby, v zimních měsících přezůvky.